The Senate

Below is a list of current members of the 7th National Assembly (2011-2015), their constituency and their party affiliation.

State Senator Constituency Party
Abia Enyinnaya Abaribe Harcourt Abia South PDP
  Nkechi Justina Nwaogu Abia Central PDP
  Uche Chukwumerije Abia North PDP
Adamawa Ahmed Hassan Barata Adamawa South PDP
  Bello Mohammed Tukur Adamawa Central PDP
  Bindo Jibrilla Adamawa North PDP
Akwa Ibom Helen Esuene Akwa Ibom South PDP
  Aloysius Akpan Etok Akwa Ibom North-West PDP
  Ita Enang Akwa Ibom North-East PDP
Anambra Emmanuel Nnamdi Uba Anambra South PDP
  Chris Ngige Anambra Central ACN
  John Okechukwuemeka Anambra North PDP
Bauchi Adamu Gumbu Bauchi South PDP
  Abdul Ahmed Ningi Bauchi Central PDP
  Babayo Garba Gamawa Bauchi North PDP
Bayelsa Heineken Lokpobiri Bayelsa West PDP
  Emmanuel Paulker Bayelsa Central PDP
  Clever Ikisikpo Bayelsa East PDP
Benue David Mark Benue South PDP
  George Akume Benue North-West ACN
  Barnabas Andyar Gemade Benue North-East PDP
Benue David Mark Benue South PDP
  George Akume Benue North-West ACN
  Barnabas Andyar Gemade Benue North-East PDP
Borno Mohammed Ali Ndume Borno South PDP
  Maina Maaji Lawan Borno North ANPP
  Ahmed Zanna Borno Central PDP
Cross River Bassey Otu Cross River South PDP
  Benedict Ayade Cross River North PDP
  Victor Ndoma-Egba Cross River Central PDP
Ebonyi Sonni Ogbuoji Ebonyi South PDP
  Christopher Nwankwo Ebonyi North PDP
  Paulinus Igwe Nwagu Ebonyi Central PDP
Edo Ehigie Edobor Uzamere Edo South ACN
  Domingo Alaba Obende Edo North ACN
  Odion Ugbesia Edo Central PDP
Ekiti Anthony Adeniyi Ekiti South ACN
  Olubunmi Adetunbi Ekiti North ACN
  Babafemi Ojudu Ekiti Central ACN
Enugu Gilbert E. Nnaji Enugu East PDP
  Ayogu Eze Enugu North PDP
  Ike Ekweremadu Enugu West PDP
Gombe Joshua M. Lidani Gombe South PDP
  Sa'idu Ahmed Alkali Gombe North PDP
  Mohammed Danjuma Goje Gombe Central PDP
Imo Chris Anyanwu Imo East APGA
  Matthew Ifeanyi Nwagwu Imo North PDP
  Hope Uzodinma Imo West PDP
Jigawa Abdulaziz Usman Jigawa North-East PDP
  Danladi Abdullahi Sankara Jigawa North-West PDP
  Abdulmumini M. Hassan Jigawa South-West PDP
Kaduna Nenadi Usman Kaduna South PDP
  Yusuf Datti Baba-Ahmed Kaduna North CPC
  Mohammed Saleh Kaduna Central CPC
Kano Kabiru Ibrahim Gaya Kano South ANPP
  Bello Hayatu Gwarzo Kano North PDP
  Basheer Garba Mohammed Kano Central PDP
Katsina Abu Ibrahim Katsina South CPC
  Abdul Yandomi Katsina North CPC
  Ahmed Sani Stores Katsina Central CPC
Kebbi Mohammed Magoro Kebbi South PDP
  Isa Muhammed Galaudu Kebbi North PDP
  Abubakar Atiku Bagudu Kebbi Central PDP
Kogi Emmanuel Dangana Ocheja Kogi East PDP
  Smart Adeyemi Kogi West PDP
  Nurudeen Abatemi Usman Kogi Central PDP
Kwara Simon Ajibola Kwara South PDP
  Mohammed Shaaba Lafiagi Kwara North PDP
  Bukola Saraki Kwara Central PDP
Lagos Gbenga Bareehu Ashafa Lagos East ACN
  Ganiyu Solomon Lagos West ACN
  Oluremi Tinubu Lagos Central ACN
Nasarawa Suleiman Asonya Adokwe Nasarawa South PDP
  Yusuf Musa Nagogo Nasarawa North CPC
  Abdullahi Adamu Nasarawa West PDP
Niger Zainab Abdulkadir Kure Niger South PDP
  Ibrahim Musa Niger North CPC
  Dahiru Awaisu Kuta Niger East PDP
Ogun Seifu Adegbenga Kaka Ogun East ACN
  Akin Babalola Kamar Odunsi Ogun West ACN
  Olugbenga Onalapo Obadara Ogun Central ACN
Ondo Boluwaji Kunlere Ondo South LP
  Robert Ajayi Boroffice Ondo North LP
  Akinyelure Patrick Ayo Ondo Central LP
Osun Christopher Omoworare Babajide Osun East ACN
  Mudasiru Oyetunde Hussein Osun West ACN
  Olusola Adeyeye Osun Central ACN
Oyo Hosea Ayoola Agbola Oyo North PDP
  Olufemi Lanlehin Oyo South ACN
  Ayoade Ademola Adeseun Oyo Central ACN
Plateau Victor Lar Plateau South PDP
  Gyang Datong Plateau North PDP
  Joshua Dariye Plateau Central LP
Rivers George Thompson Sekibo Rivers East PDP
  Wilson Asinobi Ake Rivers West PDP
  Magnus Ngei Abe Rivers South PDP
Sokoto Abdullahi Ibrahim Gobir Sokoto East PDP
  Ahmed Muhammed Maccido Sokoto North PDP
  Umaru Dahiru Sokoto South PDP
Taraba Abubakar Umar Tutare Taraba Central PDP
  Aisha Jummai Taraba North PDP
  Emmanuel G. Bwacha Taraba South PDP
Yobe Bukar Ibrahim Yobe East ANPP
  Ahmed Ibrahim Lawan Yobe North ANPP
  Alkali Abdulkadir Jajere Yobe South ANPP
Zamfara Ahmad Rufai Sani Zamfara West ANPP
  Sahabi Alhaji Yau Zamfara North PDP
  Kabir Garba Marafa Zamfara Central ANPP
FCT - Abuja Philips Tanimu Aduda FCT PDP